LeGlamour

Jak robi się perfumy?

Dla większości z nas perfumy to przede wszystkim flakonik pełen wonnej esencji. Nie zastanawiamy się, jak złożony proces stoi za ich kreacją i powstaniem. Każde perfumy to wyjątkowo staranna kompozycja, wielokrotnie testowana i ulepszana. Jak zatem wygląda cykl powstawania Twoich ulubionych zapachów?

jak robi się perfumy

Krótka historia perfum

Perfumy doceniano już w starożytności. Prekursorami w tej dziedzinie byli Egipcjanie, którzy stosowali je podczas rytuałów religijnych. Ale najbardziej spopularyzowała je Kleopatra wykorzystując perfumy w formie afrodyzjaka. Pięknymi zapachami lubili otaczać się także Grecy, którzy stosowali je do nacierania skóry ciała. Perfumy wyjątkowo chętnie aplikowano na peruki i ubrania w XVII i XVIII-wiecznej Francji. I to właśnie ona jest dziś uznawana za stolicę światowego perfumiarstwa. Jednak dopiero w XIX w. odkryto metodę syntetycznego pozyskiwania aromatu, która zrewolucjonizowała cały przemysł perfumeryjny.

Jak się robi perfumy?

Najważniejszym elementem w procesie powstawania perfum jest odpowiedni dobór ich składników oraz – zazwyczaj ściśle chronione – receptury. Cały proces powstawania zapachów nie jest jednak tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Niektóre źródła podają, że poszczególnych etapów w ich tworzeniu jest nawet kilkaset. W ogromnym uproszczeniu można je jednak sprowadzić do kilku najważniejszych faz.

Do jednej z pierwszych należy przygotowanie receptury. Odpowiadają za nią specjalnie przygotowani do tego zawodu perfumiarze. Następnie testują oni składniki i odmierzają je w odpowiednich proporcjach. Potem następuje ich mieszanie, które uwzględnić musi także kolejność dodawania poszczególnych składników. Tak skomponowaną miksturę uzupełnia się utrwalaczem, a następnie nośnikiem zapachu, którym jest etanol, olejek lub woda. Przygotowaną substancję barwi się na odpowiedni kolor i odstawia, by dojrzała. Dobre perfumy mogą leżakować miesiące, a nawet lata po zmieszaniu. Gdy proces dojrzewania zakończy się, rozpoczyna się proces testowania, który najczęściej także trwa miesiącami. Jeżeli przeszedł on pomyślnie, perfumy rozlewa się do butelek.

Łączenie akordów zapachowych

Zapewne zastanawiasz się, co odpowiada za powstanie perfum drzewnych męskich albo perfum owocowych damskich? Ich kreacja to odpowiednie łączenie aromatów, których większa liczba składa się na nuty zapachowe obecne w każdej kompozycji. Nuty zapachowe są natomiast tworzone z akordów. Budując zapach, perfumiarze wybierają dany akord – kwiatowy, drzewny, szyprowy – i wokół niego projektują cały zapach. Aromaty mogą być pozyskiwane z olejków eterycznych bądź mogą mieć formułę syntetyczną. Możemy przyporządkować je do jednej z trzech kategorii:

– nuty głowy, czyli krótkotrwałe nuty anyżu, bergamotki, mandarynki, neroli czy mięty pieprzowej;

– nuty serca – rozwija się w przeciągu jednej-dwóch godzin, a stanowią ją nuty cynamonu, geranium, gałki muszkatołowej i drzewa herbacianego;

– nuty bazowe, nazywane też nutami głębi, olejki eteryczne z tej kategorii to drzewo cedrowe, paczula, drzewo sandałowe i ylang-ylang.

Każda butelka perfum ma w sobie trzy wymienione nuty. Każda z nich rozwija swą woń w kontakcie ze skórą, by po określonym czasie ustąpić miejsca kolejnej. Takie właściwości posiadają także zamienniki perfum z oferty Le glamour, np. damski odpowiednik Lancome Miracle w atomizerze czy męski odpowiednik Paco Rabanne Invictus w buteleczce.

Jak zrobić perfumy w domu?

Wielu marzy o własnej kompozycji zapachowej. Nic prostszego, jeśli tylko dysponujesz odpowiednimi składnikami i czasem. Możesz przygotować je z kwiatów bądź na bazie alkoholu. Do zrobienia perfum z kwiatów, potrzebna jest odpowiednia baza, którą stanowić może np. olejek jojoba. Dodajesz do niego wybrane olejki eteryczne, należące do każdej z wymienionych wyżej nut zapachowych. Perfumy na bazie alkoholu powstają w ten sam sposób, tyle że zamiast olejku użyć możesz 70% spirytusu i wody. Zapach z alkoholem będzie bardziej intensywny, ale utrzyma się krócej, niż ten na bazie olejku. Jednak w przypadku własnoręcznie robionych perfum liczy się przede wszystkim sam proces kreacji oraz możliwość stworzenia zapachu idealnie dopasowanego do swoich potrzeb.